День партизанської слави PDF Друк
П'ятниця, 22 вересня 2017, 11:06

22 вересня в Україні відзначається День партизанської слави.

На Брусилівщині підпільно-партизанський рух розпочався майже з перших років війни. Однак організованого характеру він набув, коли у Брусилові  була створена партійно – патріотична підпільна організація, яку очолив колишній учасник громадянської війни Петро Семенович Макаренко.

Підпільна організація разом з підпільними групами проводила роботу серед населення щодо зриву насильного вивезення молоді до фашистської Німеччини, вивезенні хліба, худоби, продовольчих продуктів, збирання взуття та теплого одягу, що окупанти відбирали у населення взимку 1941-1942 років.

Підпільники заздалегідь дізнавалися про терміни вивезення молоді  у фашистське рабство, проводили велику роз’яснювальну роботу, закликаючи молодь ховатися і не з’являтися на комісію. Завдяки цьому у 1942 році вдалося зберегти 4 тис. людських життів.

Звичайно не все вдавалося підпільникам, була гіркота невдач і поразок, значні втрати кращих людей – підпільників і партизанів.

Жахлива подія сталася в липні 1943 року, коли на квартиру керівника підпільної організації Петра Семеновича Макаренка зненацька налетіли гестапівці і поліцаї, відбулася звіряча і небачена до цього розправа. Гітлерівці серед двору вбили брата Петра Семеновича – Адама Макаренка, його 18 річного сина Степана. Дружина Адама Семеновича – Хима Макарівна, на очах якої було вбито чоловіка і сина, вступила в єдиноборство з лютим і ненависним ворогом. Вона проклинала фашизм, сміливо віщувала близьку розплату за всі злочини, які чинили фашистські кати. Оскаженілі гітлерівці нацькували на беззахисну жінку собак, а потім розстріляли.

Саме на цьому місці, біля партизанської могили цілої сім’ї  сьогодні, 22 вересня, в Брусилові було проведено мітинг.

На урочистостях слова щирої вдячності ветеранам Великої Вітчизняної війни висловили перший заступник голови райдержадміністрації Олександр Ненюк, заступник голови Брусилівської селищної ради Віктор Шкуратівський, голова районної ради Ніна Рафальська та голова ради Брусилівської районної організації ветеранів війни та праці Микола Гаєвський. Дякували за те, що вистояли і перемогли, що не шкодували здоров’я і сил задля Перемоги.

Також, спогадами поділилась Тетяна Григорівна, дочка єдиної учасниці партизансько-підпільного руху, що проживає в Брусилові -  Єфремової Рози Борисівни.

Роза Борисівна в цей день ще й святкує свій 102 День народження. Тому керівники району навідались до неї з подарунками та привітали зі святами.

Пройшли роки… Та в пам’яті навічно закарбувався подвиг народу в найтяжчій із воєн, які знало людство. Відважна і самовіддана діяльність партизанів і підпільників отримала всенародне визнання.

Останнє оновлення на П'ятниця, 22 вересня 2017, 11:20