День партизанської слави PDF Друк
Четвер, 22 вересня 2016, 11:43

22 вересня в Україні відзначається День партизанської слави.

На Брусилівщині підпільно-партизанський рух розпочався майже з перших років війни. Однак організованого характеру він набув, коли у Брусилові  була створена партійно – патріотична підпільна організація, яку очолив колишній учасник громадянської війни Петро Семенович Макаренко.

Підпільна організація разом з підпільними групами проводила роботу серед населення щодо зриву насильного вивезення молоді до фашистської Німеччини, вивезенні хліба, худоби, продовольчих продуктів, збирання взуття та теплого одягу, що окупанти відбирали у населення взимку 1941-1942 років.

Підпільники заздалегідь дізнавалися про терміни вивезення молоді  у фашистське рабство, проводили велику роз’яснювальну роботу, закликаючи молодь ховатися і не з’являтися на комісію. Завдяки цьому у 1942 році вдалося зберегти 4 тис. людських життів.

Звичайно не все вдавалося підпільникам, була гіркота невдач і поразок, значні втрати кращих людей – підпільників і партизанів.

Жахлива подія сталася в липні 1943 року, коли на квартиру керівника підпільної організації Петра Семеновича Макаренка зненацька налетіли гестапівці і поліцаї, відбулася звіряча і небачена до цього розправа. Гітлерівці серед двору вбили брата Петра Семеновича – Адама Макаренка, його 18 річного сина Степана. Дружина Адама Семеновича – Хима Макарівна, на очах якої було вбито чоловіка і сина, вступила в єдиноборство з лютим і ненависним ворогом. Вона проклинала фашизм, сміливо віщувала близьку розплату за всі злочини, які чинили фашистські кати. Оскаженілі гітлерівці нацькували на беззахисну жінку собак, а потім розстріляли.

Саме на цьому місці, біля партизанської могили цілої сімʼї, сьогодні в Брусилові було проведено мітинг.

На урочистостях слова щирої вдячності ветеранам Великої Вітчизняної війни висловили перший заступник голови райдержадміністрації Олександр Ненюк, голова селищної ради Василь Захарченко та голова ради Брусилівської районної організації ветеранів війни та праці Микола Гаєвський. Дякували за те, що вистояли і перемогли, що не шкодували здоров’я і сил, а іноді і свого життя задля Великої Перемоги.

Всі присутні вшанували пам’ять Героїв партизанського та підпільного руху, всіх воїнів, які загинули, захищаючи рідну землю від фашистської навали хвилиною мовчання та квітами.

День партизанської слави відзначають для вшанування подвигу партизанів та підпільників у період Великої Вітчизняної Війни. Ми не повинні забувати про тих людей, які пройшли крізь найскладніші випробування, відстояли право людей на свободу, врятували нашу країну та світ від нацизму.

На сьогодні у Брусилівському районі проживає лише один учасник партизансько-підпільного руху. Це Єфремова Роза Борисівна, мешканка Брусилова, яка в цей день ще й святкує свій 101 День народження. Тому головуючі районної державної адміністрації, селищної ради, районної центральної лікарні, територіального центру соціального обслуговування, ветеранської організації навідались до неї з подарунками та привітали зі святами.

Пройшли роки… Та в пам’яті навічно закарбувався подвиг народу в найтяжчій із воєн, які знало людство. Відважна і самовіддана діяльність партизанів і підпільників отримала всенародне визнання.

Сектор інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю

апарату райдержадміністрації

Останнє оновлення на Четвер, 22 вересня 2016, 15:57