Керманичі Київської Русі PDF Друк
Середа, 29 липня 2015, 10:42

... так названо книжкову виставку на абонементі Брусилівської центральної районної бібліотеки ім.Г.М.Ткаченка. Видання, розміщені на ній, присвячені знаменним датам, що припадають на той час, коли Київ був загальним політичним центром Давньоруської держави:
945 р. - після загибелі чоловіка, князя Ігоря, при малолітньому синові Святославі почалося княжіння Ольги. Вона не вела завойовницьких війн, а направила всю свою енергію на внутрішню політику: провела адміністративно-податкову реформу, яка полегшила становище простих людей і впорядкувала життя, тому на довгі часи народ зберіг про княгиню добру пам'ять.
960 р. - змужнілий Святослав бере владу у свої руки, а 965 р. розпочинає переможний похід на Хозарський каганат.
980 р. - після загибелі князя Святослава та міжусобиці, київський престол посідає його син Володимир, при якому відбулося хрещення Русі. Ніхто з перших київських князів не залишив по собі такої пам'яті, як Володимир Великий. Про нього і час його правління на Русі, коли держава досягла вершини своєї могутності, складено билини, оповіді і пісні. З нього Русь почала називатися Святою і Православною, і Церква зарахувала князя Володимира до лику своїх святих, назвавши рівноапостольним.
1015 р. - смерть князя Володимира та нова хвиля міжусобиці: у боротьбі за київський престол один з синів Володимира, Святополк (прозваний Окаянним) вбиває своїх братів Бориса, Гліба і Святослава, але згодом, у протистоянні ще з одним братом, Ярославом, зазнає поразки. Після міжусобиць князь Ярослав відновив єдність Київської Русі, зміцнив державний апарат, заклав основи судової системи і провів культурні перетворення. Все це дає історикам підставу стверджувати, що час правління Ярослава, прозваного Мудрим, - це час найвищого розквіту Київської Русі.
1125 р. - помер князь Володимир Мономах (онук Ярослава Мудрого), який за життя був одним з найталановитіших і освіченіших руських князів домонгольської доби. Ставши великим Київським князем у віці 60 років, Володимир Мономах зумів зміцнити політичну єдність держави. Йому вдалося тимчасово встановити мир між руськими князями, що сприяло посиленню Київської Русі.
Отже, наукові та художні видання, представлені на виставці, пропонують нашим читачам здійснити "книгоподорож у часі", присвятивши її вивченню цих історичних подій та постатей. Як написав один з дослідників: «...події та постаті минулого мають таємничу здатність виринати з історії у сучасну епоху тоді, коли їх потребує дух часу... Досягти ідеалів розвинутого суспільства можна тільки на плечах і трудах славних попередників... Там, у глибині віків, ми можемо знайти відповіді на питання, які ставить перед нами сучасна доба».