З турботою про тварин і людей PDF Друк
Середа, 12 серпня 2015, 13:59
На другу неділю серпня припадає професійне свято - День працівників ветеринарної медицини України.
Від кваліфікації працівників ветеринарної медицини залежить здоров'я та безпека як тварин, так і людей. Ветеринарно-санітарний контроль, захист споживачів від занесення зооантропонозних інфекційних хвороб, невпинна турбота про тварин - це ті завдання, які ставлять перед собою працівники ветеринарної медицини.
Саме їм була присвячена книжкова виставка-вшанування на абонементі Брусилівської районної бібліотеки ім. Г.М.Ткаченка.
У виданнях, представлених на виставці, відображені історія та сучасний стан ветеринарії, соціально-економічне значення галузі, взаємозв'язок з охороною здоров'я. Розповідається про багатогранну, часом подвижницьку діяльність ветеринарних лікарів, які присвятили своє життя вивченню та попередженню особливо небезпечних інфекційних хвороб.
Ветеринари не тільки лікують домашніх тварин у ветеринарних клініках; сьогодні вони потрібні на тваринницьких фермах, в зоопарках, розплідниках, в лабораторно-діагностичній службі, відповідають за державний ветеринарно-санітарний контроль та нагляд на державному кордоні України та транспорті, несуть службу в підрозділах ветеринарної міліції з проведення карантинних ветеринарних заходів - словом, скрізь, де може виникнути необхідність у надійній охороні здоров’я людей і тварин, забезпеченні контролю за якістю й безпечністю харчових продуктів, поліпшенні екологічного і санітарного стану довкілля.
Професія ветеринара здавна була шанованою. А історії про деяких з них знають з дитинства: по всьому світу люблять героїв дитячих книжок - фахівців з лікування звірів лікарів Айболитя і Дуліттла, яких вигадали, відповідно, Корній Чуковський та Х’ю Лофтінг.
До речі, прототипом доброго лікаря Айболитя була реальна людина – лікар Цемах Йоселевіч (Тимофій Йосипович) Шабад (1864-1935), з яким Чуковський познайомився у 1912 році у Вільнюсі. Цемах Шабад був лікарем, вченим та благодійником. Він відкрив у місті приватну практику і заснував оздоровчі табори для дітей та притулки для сиріт. Він не брав грошей з бідних, ніколи не відмовлявся піти до хворого вночі і в будь-яку погоду. Ще він виконав величезну роботу з медичної та гігієнічної освіти населення, написав багато публіцистичних статей про гігієну. Дехто вважав його диваком за те, що він готовий був лікувати і бідняків, і волоцюг, і навіть тварин. Але всі пацієнти самовіддано любили доброго лікаря Шабада. Тому й не дивно, що Корній Чуковський написав з нього лікаря Айболитя - у своїх спогадах письменник згадував: «Был это самый добрый человек, которого я знал в жизни».
Гідне місце на виставці займають і книги англійського ветеринара та всесвітньо відомого письменника Джеймса Херріота -  прекрасні художні ілюстрації важкої, підчас драматичної, інколи й небезпечної, але завжди важливої роботи сільського ветеринарного лікаря.

Професія ветеринара вимагає любові до тварин, співчуття, швидкого прийняття рішень у нестандартних ситуаціях, сміливості, фізичної сили й витривалості, емоційної стійкості, спостережливості, доброї пам’яті, логічного мислення, готовності до усвідомленого ризику й особистої відповідальності. І це далеко не повний перелік якостей, без яких важко стати лікарем ветеринарної медицини. Тому в цій професії майже немає випадкових людей - є ті, хто обрав цей фах за покликанням і вірно служить обраній справі. Саме їм – шана і подяка.