Запобігання лісовим пожежам PDF Друк
Понеділок, 04 червня 2018, 09:17

Результат пошуку зображень за запитом "лісова пожежа"З року в рік непоправної шкоди лісам завдають лісові пожежі. У літній період, коли високий температурний фон повітря за умови низького культурного рівня населення, необережне поводження з вогнем може призвести до виникнення пожеж та значних матеріальних витрат на боротьбу з вогнем.

Лісові пожежі володіють серйозними вражаючими факторами, основними з яких являються: висока температура, задимлення великих районів, ураження окисом вуглецю людей і тварин, негативну психологічну дію на людей. Головна небезпека полягає в провокуванні лісових пожеж, особливо у тій місцевості, де є торфовища. Лісові пожежі призводять до руйнування природних біоценозів і екосистем.

Особливо небезпечні пожежі літом в суху спекотну погоду.

За даними статистики, до 90% лісових пожеж виникають через недотримання правил пожежної безпеки в місцях відпочинку.

Пожежі спричиняють зміну порід рослинного покрову, сприяють вітровій ерозії. Таким чином, змінюється флора, фауна, структура всього біоценозу.

Отже задля безпеки слід засвоїти декілька простих правил, а саме:

— Вогнища можна розпалювати тільки в місцях, де відсутній хвойний молодняк;

— Якщо ви розводите вогнище — місце, де воно буде необхідно обкопати навколо, а коли вже збираєтесь піти, вогонь необхідно старанно загасити за допомогою піску, або води;

— Потрібно слідкувати, щоб не було розлітання іскор від вогнища;

— Забороняється кидати незагашеними недопалки чи сірники, це може призвести до жахливих наслідків.

Якщо в лісі виникла пожежа…

Найпоширеніший засіб її гасіння – нахльостування полум’я віником з гілок листяних дерев. Потрібно рухатись по вогнищу і наносити удари всклизь, начебто замітаючи полум’я вбік, на вигорівшу площу. Збивши основне вогнище, при наступному ударі по цьому місцю, віник затримують, прижимаючи до палаючої кромки і повертають, що дає охолонути горючим матеріалам.

Також, для гасіння лісових пожеж використовують спосіб, при якому закидають кромки пожежі рихлим ґрунтом, яке викопують штиковими лопатами. Для цього ґрунт, який забирається лопатою поблизу кромки пожежі, кидають вдовж неї. Ґрунт попадає на горючі матеріали, охолоджує їх та ізолює від повітря. При гасінні спочатку збивають полум’я, а потім, зупинивши пожежу, насипають на кромку шар ґрунту товщиною 6-8 см.

Якщо поблизу є водоймище – вогонь заливають водою. При цьому починають наступ на вогонь з того боку, куди він рухається, і намагаються оточити район пожежі з усіх боків.

Опинившись в зоні лісової пожежі слід дотримуватися наступних правил:

не тікайте від полум’я, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом;

з небезпечної зони, до якої наближається полум’я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму розповсюдження вогню;

дихайте повітрям, що знаходиться низько над поверхнею землі — воно менш задимлене;

рот і ніс прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини, по можливості змоченої;

будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати;

під час гасіння пожежі, не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з уваги інших учасників гасіння.

у місцях торф’яних пожеж пересувайтеся, по можливості, перевіряючи палицею глибину слою, що вигорів;

після виходу із осередку пожежі повідомте місцеву адміністрацію та пожежну службу.

Відповідальність за спалювання сухої рослинності

Закликаємо не спалювати суху рослинність та сміття. Крім шкоди, що буде завдана довкіллю та здоров’ю людей, порушник нестиме відповідальність за свої дії: згідно ст. 77-1 КУпАП – на громадян накладається штраф.

Також необхідно зазначити, що за підпал відповідає не тільки безпосередньо палій, а й власник (орендар) земельної ділянки.

Стаття 77 КУпАП (Кодекс України про адміністративні порушення). Порушення вимог пожежної безпеки в лісах.

Порушення вимог пожежної безпеки в лісах тягне за собою накладення штрафу на громадян від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від трьох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягнуть за собою накладення штрафу.

З метою недопущення спалювання рослинності та її залишків, а також запобігання виникнення пожеж та їх розповсюдження на лісові насадження, торфовища, населені пункти, постійно здійснюють контроль та притягнення до адміністративної відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства щодо несанкціонованого спалювання рослинності.

Дуже часто причиною пожежі є діти. При пожежі дзвонити по телефону 101.

Знаходячись на відпочинку необхідно знати елементарні норми поведінки і беззаперечно їх виконувати. Навіть якщо у вас немає необхідної підготовки – дійте! Треба використати будь-який шанс!

Тому наполегливо просимо не випалювати суху траву та

рослинні залишки, а також сміття!