Зараз на сайті:

Вишивана моя Україна PDF Друк
Організації і установи - Відділення державного казначейства
П'ятниця, 07 жовтня 2016, 08:33

03 жовтня 2016 року на кордоні Рівненської та Житомирської областей житомиряни прийняли від колег з Рівненщини творчо-патріотичну естафету під назвою “Вишивана моя Україна”, яка, об’їхавши майже всю Україну, завітала до Поліського краю.

Вважається, що вишивка – джерело української гармонії, оберіг, символ здоров’я, краси, любові та захисту. Ось вже близько двох місяців на карті-полотні “Вишивана моя Україна” хрестик за хрестиком з’являються візерунки, притаманні різним регіонам України – це символи, в яких закодовано мир та добробут, здоров’я та щаслива доля і все те, що ми бажаємо своїм родинам та нашій Україні.

Акція під назвою “Вишивана моя Україна”, яка стартувала зі східних областей нашої держави, де сьогодні точаться військові дії, та за два місяці, об’їхавши майже всю Україну, а це близько 5 100 кілометрів, духовно об’єднала казначеїв сходу та заходу, півдня та півночі та стала справжнім казначейським оберегом. Сподіваємося, що карта-оберіг, вишита з думками про мир та спокій, ніколи не змінить своїх кордонів і стане символом єднання та злагоди.

Житомирщина – Поліський край, як і український прапор, розділені природою навпіл. Північна частина області розташована у межах території, вкритої лісами і місцями заболоченої Поліської низовини, на півдні надзвичайно мальовничі долини річок Случ і Тетерів, які, прорізуючи давні кристалічні породи, створюють невимовної краси ландшафти  та вирізняють Житомирщину на тлі природного розмаїття України. Житомирщина, за твердженням науковців, вважається прабатьківщиною та колискою слов'ян. Символами Житомирського краю є жито і мир, найкращий в світі льон та пахучий хміль. Прикрасою цього краю є щирі, привітні і працьовиті люди.

У невичерпній спадщині духовної культури поліщуків є особлива, винятково важлива її частина – вишивка. Вишивка – оберіг, символ, який пройшов крізь покоління, єднає рід і вшановується як святиня. Завдяки орнаментам та візерункам вишивки ми отримуємо енергію наших предків, пишаємось минулим та гордо дивимось у майбутнє, а сорочка-вишиванка є головним оберегом українця. Вишивка на Поліссі використовувалась не тільки як предмет оздоблення одягу, а й для оздоблення інтер’єру.

Для Житомирщини характерні вишивки геометричних фігур. Ці фігури мали глибоке символічне значення. Також у вишивці, притаманній Поліссю, часто використовуються такі мотиви, як “колосок”, “барвінок”, “мальва”, “калина”, “виноград”, “хміль”, “дубові листочки”  тощо. Вони несуть у собі відображення древніх символічних уявлень народу. Так, мотив “барвінку” є символом нев'янучого життя. У вишивці зустрічається і древній символ “дерево життя”, зображуваний переважно у формі листя і гілок. У вишивках орнаментів часто зображуються птахи, такі як голуб і, обов'язково, у парі.

Виконувались поліські вишивки на біло-сірих лляних або конопляних домотканих тканинах. Вирішальний вплив на характер та вибір мотивів орнаменту мають різноманітні “техніки” вишивки. Серед найвідоміших технічних прийомів вишивання на Житомирщині: “хрестик”, “гладь”, “занизування”, “вирізування” та інші. Однією з найпоширеніших технік вишивки на Поліссі була техніка вишивки “гладь”.

Сповнені бажанням розділити з усією Україною духовні скарби поліщуків, казначеї Житомирщини долучились до участі у вишиванні карти України “Вишивана моя Україна”. Саме вишивку технікою “гладь” обрали казначеї Житомирщини для вишивки території Житомирської області на карті України “Вишивана моя Україна”.

04 жовтня житомиряни урочисто передали естафету з вишивання казначейського оберегу на Київщину. В урочистій передачі вишиваної карти України приймали участь і працівники управління Державної казначейської служби України у Брусилівському районі.

Начальник управління                                                                                          В.О.Євченко

Останнє оновлення на П'ятниця, 07 жовтня 2016, 09:12