Рівність для всіх? PDF Друк
Середа, 13 листопада 2019, 11:56

Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах(Стаття 1 Загальної декларації прав людини).

У чернетці Загальної декларації (Загальної декларації прав людини),в Статті 1 говорилося: «Усі люди [men]... рівні». Оскільки англійське слово «men» можна зрозуміти і як «люди», і як «чоловіки», жінки-члени редакційної комісії наполягли на виправленні документа. Вони добилися свого, і спірне слово «men»замінили на вираз «human beings», що в дослівному перекладі означає «людські істоти», що не допускає подвійного тлумачення. Але чи заміна слів у цій статті змінила становище жінок?

Десятого грудня 1997 року, у День прав людини, Гілларі Клінтон, Перша леді Сполучених Штатів Америки, сказала в ООН, що світ і надалі «обходиться з жінками, як з громадянами нижчого ґатунку». Вона навела декілька прикладів: 70 відсотків бідних у світі — це жінки. Дві треті зі 130 мільйонів дітей, які по цілому світі не можуть ходити до школи,— це дівчата. З 96 мільйонів неписьменних у світі дві треті становлять жінки. Вони також дуже страждають від домашнього та статевого насилля, і це залишається, за словами пані Клінтон, «одним з найпоширеніших порушень прав людини у світі, про яке до того ж найрідше повідомляють».

Деякі жінки стають жертвами насилля ще до народження. Особливо в певних країнах Азії матері часом роблять аборти, вбиваючи ненароджених дівчаток, бо воліють мати синів, а не дочок. Є місця, де через перевагу, яка віддається синам, процвітає генетичне обстеження на стать майбутньої дитини. Одна з клінік, яка займається визначенням статі, рекламувала свої послуги, твердячи, що ліпше сьогодні витратити 38 доларів США на аборт, ніж пізніше віддати 3800 доларів за дівчиною в придане. Така реклама досягає своєї мети. Вивчення, проведене в одній великій азіатській лікарні, показало, що після визначення статі утробного плоду 95,5 відсотка ненароджених дівчаток загинули через аборт. Але й в інших частинах світу дехто віддає перевагу синам. Колишній чемпіон США з боксу на запитання, скільки в нього дітей, відповів: «Один хлопець і сім помилок». У публікації ООН «Жінки та насильство» зауважується, що «поки людське мислення та ставлення до жінок зміниться, пройде багато часу — на думку багатьох, для цього знадобиться принаймні одне покоління, а може й більше».